Lääne-Virumaa Kossuliiga

Kes pääsevad meistriliiga play-off’i?

Meistriliiga põhiturniiri lõpuni on jäänud vaid kaks nädalat ning praeguseks on selge see, et selge pole mitte midagi. Ees on ootamas palju põnevaid mänge, mille tulemusel selgitatakse põhiturniiri kaks esimest, kes pääsevad otse poolfinaali ning paika saavad ka veerandfinaalide paarid.

Hetke liidril Väike-Maarja Päästekoolil on turniiritabelis 8 võitu ja 2 kaotust ning pidada veel kaks kohtumist. Neist esimene mäng peaks olema üsna lihtne, kui vastamisi minnakse seitsmendal kohal paikneva Simuna meeskonnaga, kel kirjas kaks võitu.

14. märtsil tuleb aga vastaseks vaid võidu vähem teeninud Kadrina Karud, kellega esimeses voorus kõvasti pusiti. Peaks Päästekool Simunat 4. märtsil võitma, ei saa Karud ka võidu korral enam Päästekoolist mööda tõusta. Kui Päästekool Simunale kaotab, on Karudel vaja Väike-Maarja meeskonnast mööda tõusmiseks omavahelises mängus saavutada vähemalt 13-punktiline võit, sest esimeses ringis kaotati 84:96.

Väike-Maarja Päästekool
Mullune pronks Väike-Maarja Päästekool liigub ka sel hooajal finaalpäeva kursil (foto: Ain Liiva)

Suurim favoriit põhiturniiri võidule on aga 1JVBr meeskond, kel sarnaselt Päästekoolile kirjas vaid kaks kaotust ja Väike-Maarja Päästekooliga mängude seis 2:0. Ajateenijate ülesanne ei saa siiski lihtne olema, sest neil on pidada veel kolm mängu, millest kaks saavad olema eriti rasked – esmalt tuleb võõrsil vastamisi minna RLV Massive meeskonnaga, seejärel ootab kodusaalis kohtumine RSK Tarvaga ning põhiturniirile tõmmatakse 16. märtsil joon alla play-off koha eest võitleva Lüganuse vastu.

Põhiturniiri võitmiseks peavad ajateenijad võitma vähemalt kaks mängu, koht põhiturniiri kahe parema hulgas ja otsepääs poolfinaali tagatakse ka ühe võiduga. Kui kõik allesjäänud mängud kaotatakse, on võimalik ka olukord, kus surnud ringis jäädakse põhiturniiril kolmandaks ning tuleb mängida ka veerandfinaali. Nelja hulka jõudmisega teeksid ajateenijad ajalugu, sest Kossuliigas seni medalimängudele jõutud ei ole.

Ander Talu
Kas 1JVBR liider Ander Talu suudab meeskonna põhiturniiri võidule vedada? (foto: Ain Liiva)

Kadrina Karude põhiturniiril kahe parema hulka jõudmine on seega pigem teoreetiline, sest endal on vaja kas Päästekooli võita ja loota konkurentide ebaõnnele, või siis Päästekoolile kaotamise korral loota, et 1JVBr kaotab kõik mängud. Sellisel juhul oleks nii Karudel kui ajateenijatel põhiturniiri lõpuks kirjas 7 võitu ja 5 kaotust. Kuna omavahelised mängud on viigis ja kahe mängu skoor samuti viigis, saaks surnud ringi korral otse poolfinaali pääseja välja selgitamisel määravaks omavahelistes mängudes visatud suurim punktisumma.  Kuna 1JVBr viskas võidumängus 94 ja Karud 80 punkti, jätaks surnud ring Karud ikkagi kolmandaks.

Põnev on olukord ka 4.-6. koha välja selgitamiseks. Hetkel jagavad 4.-5. kohta RLV Massive ja RSK Tarvas, kel kirjas 4 võitu ja 6 kaotust. Haljala meeskonnal on kodusaalis ees ootamas raske mäng 1JVBr vastu ning viimases ringis samuti kodus Simuna vastu. Play-off koha kindlustamiseks on vaja kahest mängust võita vähemalt üks. Põhiturniiril neljanda koha saavutamiseks ja seeläbi veerandfinaaliks parema asetuse saamiseks oleks ilmselt vajalik aga mõlema mängu võitmine, vastasel korral võib RSK Tarvas vahetus konkurentsis mööda minna ja veerandfinaaliks koduväljaku eelise saada.

Kossuliiga meistriliiga finaal 2018
Mullu mängisid RSK Tarvas ja RLV Massive finaalis – sel hooajal on oht, et üks neist finaalpäevale ei jõuagi (foto: Ain Liiva)

Tarval on viimastes voorudes ees ootamas mängud Lüganuse ja 1JVBr‘iga. Kui soovitakse põhiturniir lõpetada neljandal kohal, on vaja kindlasti mõlemad mängud võita. Kui lõppsaldoks jääb RLV Massive meeskonnaga võrdne võitude-kaotuste arv, on omavahelistes mängudes seis 1:1, kuid punktiskoor Haljala meeskonna kasuks.

Hetkel kuuendal ehk viimasel play-off kohal paiknev Lüganuse on põhiturniiri lõpus keerulises olukorras, sest neil on ees ootamas mängud RSK Tarva ja seejärel 1JVBr meeskonnaga. Hea õnne korral on võimalik tõusta 4. või 5. kohale, halvema stsenaariumi korral (kui Simuna mõlemad mängud võidab), võidakse kukkuda ka viimasele kohale, mis tähendaks kohamängudelt välja jäämist.

Lüganuse
Kas Kossuliiga uustulnuk Lüganuse jõuab play-off’i? (foto: Ain Liiva)

Ehk siis, hetkel viimasel kohal olev Simuna peaks play-off kohale tõusmiseks võitma mõlemad võõrsil toimuvad mängud – 4. märtsil Päästekooliga ning 14. märtsil RLV Massive vastu, sest Lüganusele kaotati mõlemad mängud ja võrdsete võitude korral jäädaks ikkagi seitsmendaks. Simuna olukord on aga üsna keeruline, sest viimaste kuude jooksul on meeskonna kaks resultatiivseimat mängijat Eerik Sillamaa ja Erkki Sillamaa liikunud aste madalamal palliva Simuna Ivaxi koosseisu.

Simuna Spordiklubi
Simuna Spordiklubi peab play-off’i jõudmiseks korda saatma ime (foto: Ain Liiva)

Veerandfinaalides lähevad vastamisi 3. ja 6. koha meeskond ning 4. ja 5. koha meeskond. Veerandfinaali võitja selgub süsteemis „kahest parem“ kokkuvõttes, kusjuures esimene mäng toimub madalama asetusega meeskonna koduväljakul.

Poolfinaalides läheb põhiturniiri võitja vastamisi 4. ja 5. koha veerandfinaali võitjaga ning 2. meeskond 3. ja 6. koha veerandfinaali võitjaga. Poolfinaalid mängitakse 2 võiduni, kusjuures 1. ja vajadusel ka 3. mäng toimuvad kõrgema asetusega meeskonna koduväljakul.

27. aprillil Rakvere Spordikeskuses toimuvale finaalpäevale pääsevad meistri- ja esiliigast 4 paremat meeskonda. Finaalpäeval selgitavad poolfinaalide võitjad meistri ja poolfinaalide kaotajad 3. koha omaniku ühe mängu põhjal.