Karikafinaali eelvaade – kes võidab El Clásico?

Lääne-Virumaa Kossuliiga karikavõistlused toimuvad kolmandat aastat ning juba kolmandat korda näeb kohalik korvpallipublik finaalis samade vastaste omavahelist mõõduvõttu: karikale heitlevad Väike-Maarja Päästekool ja RLV Massive, ehk seda vastasseisu võib juba nimetada Lääne-Virumaa el clásico’ks.

Väike-Maarja Päästekool - karikavõitja 2016
Lääne-Virumaa Kossuliiga valitsev karikavõitja on Väike-Maarja Päästekool (foto: Ain Liiva)

2015. aastal viis 91:82 võiduga karika Haljalasse RLV Massive, möödunud aastal võttis Väike-Maarja Päästekool magusa 69:64 revanši.

Oleme mõlemat finalisti analüüsinud ning selle tulemusel kokku pannud kahe meeskonna võrdluse. Millised on kummagi trumbid ja võimalused?

TAGALIIN
Päästekool: Rauno Tikko, Taavi Leinart, Sander Klaan, Johannes Välb, Karel Kutser, Kevin Täpp, Tanel Laumets, Kevin Äkke
Massive: Aron Kuusik, Cristo Kens, Arlis Krikk, Sander Ramul, Silver Ramul, Martin Ots, Toomas Luht

Väike-Maarja Päästekooli tagaliin on võrreldes mullusega tundmatuseni muutunud – ainsana on eelmise aasta koosseisust alles Rauno Tikko ja Taavi Leinart. Laiali läinud BGM Ehitusest on lisandunud Sander Klaan ja Tanel Laumets, karikavõistlustel mitteosalevast 1JVBr meeskonnast on Väike-Maarja meeskonnaga liitunud Johannes Välb, Kevin Täpp ja Kevin Äkke. Tegemist on kahtlemata väga mitmekülgse kooslusega, sest Välb on Kuremaa meeskonnast ning Eesti esiliiga tasemel mängumees, Leinart esindab samuti esiliigas osalevat Paide Viking Window meeskonda, Tikko on Ambla meeskonnaga pikalt esiliigas mänginud ning hetkel Haabersti SK koosseisus teist liigat vallutamas, Äkke esindab teises liigas Keila KK meeskonda.

Massive’i tagaliini kõige kuumem nimi on sel hooajal väga heasse vormi tõusnud Sander Ramul. Suurt koormust kannavad ka Aron Kuusik ja Cristo Kens. Ramul ja Kuusik osalevad Tamsalu Los Toros/Karud meeskonna koosseisus Eesti esiliiga meistrivõistlustel, Cristo Kens tugevdab Saku II liigas osaleva RSK Tarvas meeskonna tagaliini. Ohtlik ja mitmekülgne on ka Martin Ots, kuid tema on hetkel vigastatud, saab näha, kas mees saab laupäeval meeskonda aidata või mitte.

Sander Ramul
Kas Sander Ramuli suurepärane hoog saab jätku ka karikafinaalis? (foto: Ain Liiva)

ÄÄRED
Päästekool: Taavi Veevo, Markus Laanemets, Tõnis Uueküla, Georg Tambre, Aivar Päri, Hans Keskülla, Ando Vainjärv
Massive: Roman Konontšuk, Mattias Hunt, Marko Kostap, Lauri Leppik, Sander Karro

Paberil on Päästekooli ääremängijate nimekiri võimas. Aga… meeskonna möödunud hooaja liider Markus Laanemets on küll raskest vigastusest taastunud, kuid sel hooajal veel ühtki mängu pidanud ei ole. Üheski kohtumises pole kaasa teinud ka Tõnis Uueküla, Georg Tambre ega Hans Keskülla. Siiani on mehe eest väljas olnud Taavi Veevo, Aivar Päri ja Ando Vainjärv. Seega, Päästekooli jaoks on olukord kahetine – kui seni koosseisu mitte kuulunud mängijad kohale tulevad, võib see meeskonnamängule segavalt mõjuda, sest hästi klappiv kokkumäng tunduks muinasjutuna.

Markus Laanemets
Kas Markus Laanemets tuleb karikafinaaliks Päästekoolile appi?
(foto: Ain Liiva)

Haljala meeskonnaga on olukord see-eest täiesti vastupidine – koosseis on aastaid koos olnud ja kokku mänginud, teineteise liigutusi ja mängu teatakse une pealt. Ainsana pole sel hooajal väga saanud kaasa lüüa Marko Kostap, kuid viimastes kohtumistes on mees kohal käinud ning võõrkeha kindlasti ei ole. Roman Konontšuk oli 2015. aasta karikafinaali MVP, ka kevadises meistriliiga finaalis näitas ta kindlat tegutsemist ning on üks meeskonna liidritest. Mattias Hunt on alati suur küsimärk, mõni mäng õnnestub väga hästi, teinekord on aga suhteliselt märkamatu. Sander Karro lisab sellele positsioonile mitmekülgsust – ühtviisi ohtlik mängumees nii läbimurretel kui kaugviske joone taga.

RSK Tarvas - RLV Massive
Roman Konontšuk on üks RLV Massive liidritest (foto: Ain Liiva)

KESKMÄNGIJAD
Päästekool: Ekke Lõhmus, Madis Šumanov
Massive: Joonas Vaino, Aivo Timm, Andres Voorand

Ekke Lõhmus ja Madis Šumanov on vähemalt pikkuse poolest Kossuliiga kõige hirmuäratavam duo, kuid sel hooajal on mõlemad osalenud vaid episoodiliselt. Nii möödunud hooaja karikafinaalis kui kevadises pronksimängus jäid Šumanovi minutid napiks, Lõhmuse roll meeskonna edus ja tegemistes on oluliselt suurem.

RLV Massive korvialune jõud Joonas Vaino on Haljala meeskonna jaoks väga oluline tegija. Kõva lauavõitleja ei ole küll rünnakul üleliia mitmekülgne, kuid korvialuses tsoonis siiski ohtlik nii kaitses kui rünnakul. Tema äraolekul mängib Massive tihtipeale ilma keskmängijata, seda positsiooni täidavad Marko Kostap või Aivo Timm.

Joonas Vaino
Joonas Vaino võimu näitamas (foto: Ain Liiva)

Selle hooaja seniste esituste põhjal võib finaali soosikuks pidada RLV Massive meeskonda. Korra on meeskonnad juba ka kohtunud – testturniiri viimases voorus tegi Haljala meeskond Päästekooli selja prügiseks koguni 43-punktilise ülekaaluga 110:67. Teisalt, Päästekool on sel hooajal karikavõistlustel oluliselt tugevama ja ühtlasema koosseisuga kui mullu, mil Massive’it võideti. Selliste mängude tulemus sõltub pisikestest detailidest ning tulemus on ettearvamatu.

16. detsembri karikafinaal tuleb suuremana kui kunagi varem. Suure publikuhuvi tõttu toimub käesoleva hooaja karikafinaal Rahu halli asemel Rakvere Spordikeskuses. Kohtumine on otseülekandes nähtav ka Virumaa Teataja kodulehekülje vahendusel.