Ilves Transport

Esiliiga hooaja eelvaade – kes peataks Ilves Transpordi?

Täna tehakse algust esiliiga põhiturniiriga, kus sel hooajal osaleb 11 meeskonda ehk 2 võrra rohkem kui möödunud hooajal. Põletavaim küsimus on – kas ja kes suudab sel hooajal troonilt tõugata viimase kahe hooaja valitseja Ilves Transpordi?

Võtamegi siinkohal vaatluse alla kõik võistkonnad ning analüüsime, milliseks eelolev hooaeg esiliigas kujuneda võib. Juba etteruttavalt võib öelda, et tase on varasemate hooaegadega võrreldes veelgi ühtlasem ning finaalpäevale pääsemiseks ükski meeskond väga suuri eksimusi lubada ei saa.

Ilves Transport. Meeskonna koosseis on suures plaanis sama, mis möödunud hooajal. Ainsana on meeskonnast lahkunud Olev Soolep, kes liikus liigaga taasliitunud BGM Ehituse võistkonda. Tema asemel on meeskonnas aga väga suure lisajõuna kogenud Raido Villers.

Hooaja eel spekuleeriti kõvasti Kristo Saage liitumise üle, kuid tema liitumine sai teoks vaid osaliselt – mees esindab Ilves Transpordi värve vaid karikavõistlustel ning meistriliigas kuulub Väike-Maarja Päästekooli ridadesse.

Seega, Ilves Transpordi tase on eelmiste hooaegade tasemel ning just nemad on ka sel hooajal suurimad favoriidid.

Hulja. Mullune hõbedameeskond on kahe hooaja vahel jäänud ilma mitmest noorema põlvkonna põhitegijast. Mullusel hooajal esiliigas enim kuu parima mängija auhindu võitnud Andres Saukas ühines lähikonkurent Sõmeruga, Tristan Frederik Murumägi hakkab mängima meistriliigas Kadrina Karude meeskonna ridades.

Võistkonnaga küll taasühineb Ando Vainjärv, kuid kokkuvõttes on Hulja meeskond eelmise hooajaga võrreldes nõrgem ning nende finaalpäevale jõudmine oleks pigem kerge üllatus.

Andres Saukas
Andres Saukas esindab uuel hooajal Sõmeru värve (foto: Ain Liiva)

SK KNT. Mullu tagasihoidliku põhiturniiri järel lõpuks siiski pronksmedalid võitnud Kunda meeskonnas on kahe hooaja vahel toimunud mitmed olulised muudatused, neist olulisim on treenerivahetus. Viimased viis hooaega võistkonda juhendanud Kalev Sädeme andis teatelipu edasi Kaido Vahesalule, kelle liitumise tulemusel on muutunud ka meeskonna koosseis – lahkunud on mitmed vanemad mängijad ning liitunud hulk noori tulevikutegijaid.

Võistkonna tase neist muutustest tulenevalt väga palju siiski kannatanud ei ole ning uue peatreeneri tulek võiks meeskonnale pigem isegi kasuks tulla ning SK KNT on kindlasti üks medalinõudlejaid.

Sõmeru. Eelmise hooaja üks favoriite näitas eriti head minekut just põhiturniiril, kuid jäi kevadel mitme põhitegija vigastuse tõttu lõpuks kõige napimalt medalita. Selle hooaja eesmärgiks on võetud finaalipääs ning koosseisu vaadates võib just neid pidada Ilves Transpordi üheks suurimaks konkurendiks.

Suvel liitus meeskonnaga mitu olulist tegijat – lisaks juba eelnimetatud Andres Saukasele toovad pingile sügavust juurde Arlis Krikk ja Aivo Timm, kes osalevad 35+ vanuse reegli alusel mõlemas liigas, esindades kõrgemas seltskonnas ka RLV Massive võistkonda.

Arlis Krikk
Arlis Krikk täiendab Sõmeru meeskonna tagaliini (foto: Ain Liiva)

Jakon Ehitus/Tapa. Mitmel hooajal esiliiga finaalpäevale jõudnud Jakon Ehitus/Tapa (endine Tamsalu/JaKon Ehitus) naaseb meistriliigast esiliigasse. Eelmisel hooajal meistriliigas mitu võitu noppinud võistkonnast on lahkunud kaks korvialust mängijat – Algis Liblik ja Janari Taar. Neist viimane esindab sel hooajal meistriliigas osaleva Simuna Spordiklubi meeskonda. Võistkonnaga taasliituvad aga Priit Põldmaa ja Arlen Liivak, uue tulijana hingusele läinud SK Rakke meeskonna üks liidreid Ergo Sildmets ning 5-6 noormängijat.

Suurim küsimärk on meeskonna kogenuima Livar Libliku kaasalöömine – 35+ vanuses mängijana kahes liigas osaleda saav mängumees esindab ka Väike-Maarja Päästekooli ning tõenäoliselt Tamsalu meeskond temaga siiski väga arvestada ei saa. Pealegi saab iga mängija play-off’is esindada vaid üht võistkonda.

Livar Liblik
Livar Liblik (foto: Ain Liiva)

Tamsalu võistkond on kindel play-off meeskond, kuid nelja parema hulka pääsemine sõltub paljuski sellest, milline koht põhiturniiril välja mängitakse ja kellega veerandfinaalis kokku minnakse.

Rakvere Tööriistamarket. Esiliiga võistkondadest kahe hooaja vahel enim muutunud koosseisuga Tööriistamarket on sel hooajal kindel medalikandidaat, sest võistkond ühendas jõud mullu meistriliigas pallinud RSK Tarvas II meeskonnaga. Ehk siis, senistele kogenud mängijatele on lisandunud noored ja “vihased” pallivõlurid, mis tähendab, et kokku on saadud väga mitmekülgne ja põnev koosseis ning medalist ilma jäämine oleks suur üllatus.

Mikk Joorits
Tööriistamarketi raudvara hulka kuulub ka kogenud Mikk Joorits (foto: Ain Liiva)

Vinni Tammed. Mullu 5. kohaga lõpetanud Vinni Tammed on jäänud ilma mullusest suurimast skooritegijast, sest Erik Kaasik esindab sel hooajal Rakvere Tööriistamarketit, kuid on saanud omale täiendustena juurde väleda ja kogenud Karel Kutseri, kes mängib ka meistriliigas Väike-Maarja Päästekooli koosseisus ning mullu RSK Tarvas I meeskonda kuulunud ja varem maakonnas Sõmeru võistkonda esindanud 201-sentimeetrise ääremängija Rainer Pastimäe.

Karel Kutser
Vinnist pärit Karel Kutser naaseb sel hooajal kodumeeskonna juurde (foto: Ain Liiva)

Vinni Tammede puhul võib nelja parema hulka pääsemist pidada pigem üllatuseks, nende laeks jääb tõenäoliselt veerandfinaali jõudmine.

BGM Ehitus. Aastase pausi järel liigasse naasev BGM Ehitus on varasemalt pallinud meistriliigas ning jõudis mõned hooajad tagasi kõrgemas seltskonnas ka finaalpäevale. Võistkonna koosseis on tolle ajaga võrreldes suures ulatuses sama – toonasest koosseisust on puudu Janari Taar ning Hans Keskülla, kes esindab meistriliigas Kadrina Karusid. Nagu juba eelpool mainitud sai, on aga võistkonnaga liitunud viskekahur Olev Soolep.

Olev Soolep
Olev Soolep (viskel) liikus BGM Ehituse meeskonda (foto: Ain Liiva)

Koosseisu ja varasemaid tulemusi arvestades võib BGM Ehitust kindlasti pidadada üheks võistkonnaks, kes kevadel medalite järele läheb. Hooajaeelses intervjuus ennustas valitsev meister Ilves Transport just neid omale selle hooaja finaalivastaseks.

Simuna Ivax. Eelmisel hooajal suurepärase koosseisu kokku saanud ja napilt finaalpäevalt välja jäänud Ivax sel hooajal kõrgemas mängus kaasa ei räägi. Suvel on ilma jäädud sisuliselt kõigist põhitegijatest – Eerik Sillamaa liikus Simuna Spordiklubi võistkonda, Tanel Laumets ja Priit Pohlak lahkusid oma vana koduklubi BGM Ehituse ridadesse, koosseisus pole üles antud ka Germo Reimerit. Võistkonnaga on Kadrina Karudest taasliitunud Mehis Meltsa.

SK Aaspere. Aaspere võistkond on selles suhtes huvitav nähtus, et paljud mängijad on maakonna korvpallikarussellil tiirelnud juba 20 aastat. Veel mõned hooajad tagasi meistriliigas mänginud meeskond on kahel viimasel hooajal olnud esiliiga viimaste seas. Võistkonna nimekiri ja potentsiaal lubaks tegelikult enamat, kuid tulemustele on pitseri vajutanud see, et paljud mängijad ei saa võistkonda tihti aidata.

Igal hooajal kogenud tegijate kõrvale ka noori pallureid kaasav võistkond on sel hooajal saanud ühe olulise täienduse korvi alla – Aivo Aruga koos hakkab pikkade osakonnas toimetama SK KNT meeskonnast üle tulnud Vitali Budilov.

Vitali Budilov
Vitali Budilov (9) kaitseb sel hooajal SK Aaspere korvialust (foto: Ain Liiva)

Meeskond on eesmärgiks võtnud play-off’i ehk 8 parema hulka jõudmise, kuid lihtne see ülesanne neile kindlasti olema ei saa.

Järva-Jaani Gümnaasium/Peetri kool. Tegemist on uustulnukaga, kes teeb ajalugu, osaledes esimese Järvamaa võistkonnana Lääne-Virumaa Kossuliigas. Tegemist on uue “projektiga”, millega soovitakse naabermaakonna mõlema kooli U16 vanustele noormeestele leida võistlusväljundeid ning propageerida seeläbi korvpalli tervikuna kõikides noorteklassides.

Et noored poisid päris üksi ei oleks, on võistkonda kaasatud kogenud mängijaid, kes on üht või teistmoodi seotud Järva-Jaani Gümnaasiumi või Peetri kooliga, ehk siis mõlema kooli tänased õpilased, vilistlased, töötajad või koostööpartnerid.

Tegemist on seega selle hooaja ühe “musta hobusega” ning saab näha, kui palju skalpe Lääne-Virumaa võistkondadelt võtta suudetakse.

Ühe olulise muudatusena pääseb sel hooajal kevadisse play-off’i 8 paremat meeskonda. Veerandfinaali pääsevad põhiturniiril 1.-8. koha saavutanud meeskonnad ja mängud mängitakse alljärgnevatel põhimõtetel:

  • põhiturniiri 1. asetus – põhiturniiri 8. asetus (mäng A)
  • põhiturniiri 4. asetus – põhiturniiri 5. asetus (mäng B)
  • põhiturniiri 2. asetus – põhiturniiri 7. asetus (mäng C)
  • põhiturniiri 3. asetus – põhiturniiri 6. asetus (mäng D)

Veerandfinaali võitja selgub süsteemis „kahest parem“ kokkuvõttes, kusjuures esimene mäng toimub madalama asetusega meeskonna koduväljakul.

Poolfinaalpaarides kohtuvad veerandfinaalpaaride võitjad alljärgnevatel põhimõtetel:

  • mäng E: mäng A võitja – mäng B võitja
  • mäng F: mäng C võitja – mäng D võitja

Poolfinaalid mängitakse 2 võiduni, kusjuures 1. ja vajadusel ka 3. mäng toimuvad kõrgema asetusega meeskonna koduväljakul.

Finaalpäevale pääsevad 4 paremat meeskonda. Rakvere Spordihallis toimuval finaalpäeval selgitavad poolfinaalide võitjad meistri ja poolfinaalide kaotajad 3. koha omaniku ühe mängu põhjal.

Hooaja esimestes mängudes lähevad kolmapäeval 3. oktoobril vastamisi Rakvere Tööriistamarket – Simuna Ivax, kes astuvad kell 18:45 väljakule Rakvere Spordikeskuses. Kell 19:15 pannakse pall mängu Väike-Maarja Spordihoones, kus kohtuvad Ilves Transport ja Järva-Jaani Gümnaasium/Peetri kool.

Alusta vestlust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.