LÄÄNE-VIRUMAA KOSSULIIGA 2024/2025 HOOAJA JUHEND
- Eesmärk
1.1 Selgitada välja hooaja 2024/2025 Škoda Kossuliiga meister ja karikavõitja meeste korvpallis ning Lääne-Virumaa meister meeste korvpallis.
1.2 Populariseerida ja laiendada korvpalli kandepinda Lääne-Virumaal.
1.3 Toetajate kaasabil ala hea maine ja suurema meisterlikkuse saavutamine.
- Korraldaja
2.1 Lääne-Virumaa Kossuliigat korraldab MTÜ Lääne-Virumaa Korvpall, peakohtunik Mikko Virkala (5300 1461, mikko.virkala@rescue.ee). Võistluste juhend kinnitatakse MTÜ Lääne-Virumaa Korvpall poolt.
- Toimumise aeg
3.1 Lääne-Virumaa Kossuliiga võistlushooaeg toimub ajavahemikul september 2024 – juuni 2025.
- Reeglid
4.1 Mängitakse Eestis kehtivate korvpallireeglite alusel. Vaidlusalused küsimused lahendatakse vastavalt Eesti meistrivõistluste üldjuhendile, välja arvatud juhul kui käesolev juhend ei sätesta teisiti.
- Osalejad
5.1 Lääne-Virumaa Kossuliiga meistrivõistlustel osalevad meeskonnad, kes on teinud 15. septembriks 2024a. eelülesandmise ja esitanud võistkonna nimelise registreerimislehe (kuhu märgitakse maksimaalselt 20 mängijat, mitte rohkem). Hooaja jooksul võib mängijaid lisada eeldusel, et kedagi maha võetakse ja jääb 20 mängijat maksimaalselt nimekirja.
5.2 Lääne-Virumaa Kossuliigas osalevad 2024/2025 hooajal võistkonnad kahest maakonnast – Lääne-Virumaa ja Ida-Virumaa. Iga maakonna võistkonnas on lubatud kasutada vaid mängijaid, kes on pärit, elavad on lõpetanud- või hetkel õpivad üldharidus (alg-, põhi- ja keskharidus) -, kutse- või kõrgkoolis või töötavad vastavas maakonnas Mängijaid, kelle registreerimisel tekib kahtlusi, kontrollitakse ja mänguõiguste andmine otsustatakse eraldi.
5.3 Lääne-Virumaa Kossuliigas ei osale Eesti meistriliigas (kõrgliigas) registreeritud mängijad. Erandiks on Lääne-Virumaalt pärit noormängijad, kes kuuluvad vanuserühma U-19 (sünniaasta 2006a. ja nooremad). Lisaks ei tohi osaleda ka välismaal registreeritud mängijad, kes mängivad välisriigi meistri-, esi- või madalamas liigas. Mängimisõigust ei oma mängijad kes on toodud Saku I ja II liigat mängima maakonna klubidesse mujalt Eestist (ei loe ka MTÜ-sse registreeritud töötajad). Mängijaid, kelle registreerimisel tekib kahtlusi, kontrollitakse ja otsustatakse mänguõiguste andmine eraldi.
5.4 Liiga meeskonna mängijatele kehtestatakse põhiturniiri mängudest osavõtu nõue 50% – kes ei osale (vormis pingil olemine läheb arvesse ja lauakohtunikud registreerivad selle) pooltel põhiturniiri mängudel ei saa playoffis mängida (kui tegu vigastuse või haigusega arvestatakse sellega tõendi olemasolul). Nõue ei kehti U-19 ja noorematele ning hetkel ajateenistuses viibivatele mängijatele. Selgituseks, et 50% nõue tähendab , et kui on põhiturniiril 20 mängu siis peab osalema 10 (kui on 18 mängu siis 9 jne) et saada playoffis mängida
5.5 2011. a. ja hiljem sündinud noormängijad võivad Kossuliigast osa võtta üksnes lapsevanema või hooldaja kirjaliku loaga, mis esitatakse peakohtunikule või peasekretärile.
5.6 Mängijate lisaregistreerimine meeskondadesse on võimalik kuni 01.01.2025. Et mängija saaks mängimisõiguse tuleb ta minimaalselt 24 tundi enne kohtumise algust nõuetekohaselt registreerida (antud tärminiks lisatud mängijatele kehtib põhtiturniiril 50% mängude nõue).
5.7 Ühe mängija lisamine on võimalik kuni 28.02.2025 ning antud mängijal on siis võimalik ka playoffis osaleda, ilma 50% põhiturniiril mängimise nõudeta.
5.8 Mängijate lisaregistreerimine karikavõistlustele on võimalik kuni 24 tundi enne esimese kohtumise algust. Et mängija saaks mängimisõiguse tuleb ta nõuetekohaselt registreerida. Karikavõistlustel saab mängija osaleda vaid ühes meeskonnas.
- Kindlustus
6.1 Mängijate kindlustuse ja vigastustest tingitud traumade eest vastutavad mängijad ise.
- Mängijate klubivahetused
7.1 Mängijate meeskonnavahetused hooajal on lubatud kuni 28.02.2024.
7.2 Mängija võib meeskonda vahetada hooaja jooksul ühe korra.
7.3 Mängija üleminekul ühest meeskonnast teise on aluseks mängija kirjalik avaldus koos endise meeskonna esindaja kirjaliku nõusolekuga, mis esitatakse peakohtunikule.
7.4 Mängija üleminekuavalduse vastuvõtmisel on tema endise meeskonna esindaja kohustatud mängijale kirjalikult vastama 7 (seitsme) päeva jooksul.
7.5 Mängija saab mänguõiguse uues meeskonnas, kui meeskonna ülesandmislehel on peakohtuniku mänguõigust lubav allkiri.
- Osavõtumaksud
8.1 Lääne-Virumaa Kossuliiga osavõtumaks on 1400 eurot ühe meeskonna kohta, mis sisaldab väljaku- ja lauakohtunike stipendiume.
8.2 Kossuliiga osavõtumaksude tasumise tähtaeg on 30. september 2024 (ülekandega MTÜ Lääne-Virumaa Korvpall arveldusarvele nr EE902200221063676991, selgituseks “Lääne-Virumaa Kossuliiga osavõtumaks” koos võistkonna nimega, kelle eest tasutakse). Osavõtumaksu võib tasuda osade kaupa, kuid tingimusel, et pool summast on tasutud 30. septembriks 2024 ja teine pool hiljemalt 31. jaanuar 2025.
- Võistlussüsteem
9.1 Lääne-Virumaa Kossuliiga koosneb kolmest etapist: I etapp – põhiturniir, II etapp – play-off, III etapp – finaalpäev.
9.2 I etapil mängitakse turniirisüsteemis kaks ringi põhimõttel üks kohtumine kodu- ja üks vastase väljakul.
9.3 II etapile, play-off’i pääsevad 6 paremat meeskonda.
Veerandfinaali pääsevad põhiturniiril 1-6. koha saavutanud klubide meeskonnad ning play-in süsteemist: 7-10 lisandub kaks meeskonda, kes jääb 7-ks ja 8-ks. Veerandfinaali mängud mängitakse alljärgnevatel põhimõtetel:
põhiturniiri 1. asetus – põhiturniiri 8. asetus (A – mäng);
põhiturniiri 4. asetus – põhiturniiri 5. asetus (B – mäng);
põhiturniiri 2. asetus –põhiturniiri 7. asetus; (C – mäng);
põhiturniiri 3. asetus – põhiturniiri 6. asetus. (D – mäng).
Veerandfinaali võitja selgub süsteemis „kahest parem“ kokkuvõttes, kusjuures esimene mäng toimub madalama asetusega meeskonna koduväljakul.
Play-in süsteemis kohtuvad põhiturniiri 10 vs 7 ja 8 vs 9 koha meeskonnad, kes selgitavad kodus võõrsil süsteemis kahe mängu kokkuvõttes parema. 10 vs 7 mängivad põhiturniiri seitsmenda asetuse ja 8 vs 9 selgitavad 8 asetuse. Kaotajad selgitavad põhiturniiri 9 ja 10 koha omaniku samuti kodus-võõrsil põhimõttel.
Poolfinaalpaarides kohtuvad veerandfinaalpaaride võitjad alljärgnevatel põhimõtetel:
mäng E) play-offi A mängu võitja – play-offi B mängu võitja;
mäng F) play-offi C mängu võitja – play-offi D mängu võitja.
Poolfinaalid mängitakse 2 võiduni, kusjuures 1. ja vajadusel ka 3. mäng toimuvad kõrgema asetusega meeskonna koduväljakul.
9.4 Alates play-off’idest mängitakse liigas vaid täismõõtmetega väljakul.
9.5 Finaalpäevale pääsevad 4. paremat meeskonda. Rakvere Spordihallis toimuval finaalpäeval selgitavad poolfinaalide võitjad meistri ja poolfinaalide kaotajad 3. koha omaniku ühe mängu põhjal.
- Ajakava
10.1 Kossuliiga ajakava kinnitatakse ja saadetakse võistkondade esindajatele 20. septembriks 2024.
10.2 Meeskonnad on kohustatud teatama Kossuliiga ajakavas ettenähtud mänguaja muutumisest hiljemalt seitse (7) päeva enne mängu toimumisaega, teavitades sellest kirjalikult (e-postiga) meistrivõistluste peakohtunikku.
10.3. Edasilükatud kohtumine peab olema peetud enne järgmise vooru algust. Ühe osapoole puudumisel põhjustatud mängu mittetoimumisel tasub tulemata jäänud meeskond leppetrahvi 32 eurot. Edasi lükatud mängu nõutud tärmini ületamisel märgitakse selle põhjustanud meeskonnale turniiritabelisse loobumiskaotus 0:20.
10.4 Ajakavas olevate mängude muutmine käib läbi peakohtuniku ja kui meeskonnad ei leia ühist keelt paneb peakohtunik ise uue aja paika.
- Mängutulemuse teatamine
11.1 Kodumeeskond on kohustatud pärast mängu lõppu koheselt võistluste peakohtunikule teatama mängutulemusest telefoni või e-posti teel (mikko.virkala@rescue.ee). Lisaks mängtulemusele peab kirjale lisatud olema ka loetav pilt mänguprotokollist.
11.2 Mängu protokolli originaal antakse mängu vilistanud väljakukohtunikule (vanemkohtunik).
11.3 Kodumängu statistika tuleb teha kodumeeskonnal ja edastada see peale mängu 24-tunni jooksul peakohtunikule, kui seda ei tehta on trahv 10.- EUR.
- Kohtunikud
12.1 Väljakukohtunikud Kossuliiga mängudeks määrab peakohtunik, lauakohtunikud (vähemalt 2) organiseerib kodumeeskond. Kossuliiga finaalipäevaks organiseerib lauakohtunikud peakohtunik.
12.2 Mänge ei tohi teenindada kodu- ega külalismeeskonnas mängijana registreeritud väljakukohtunik.
12.3 Väljakukohtunikud on mängu teenindamisel kohustatud kandma korrektset kohtunikuriietust (kohtunikusärk ja musta värvi viigipüksid).
12.4 Väljaku- ja lauakohtunike stipendiumid (meistri- ja esiliigas 2 x 30 eurot mängu kohta, lauakohtunikud mõlemas liigas 2 x 15 eurot mängu kohta) kannab MTÜ Lääne-Virumaa Korvpall stipendiaadi arveldusarvele igakuiselt – välja arvatud juhul kui selles ei ole teisiti kokku lepitud.
12.5 Mitte nõuetekohaselt täidetud mänguprotokolli laekumisel on korraldajal õigus nõuda kodumeeskonnalt leppetrahvi 10 eurot.
- Pallid
13.1 Lääne–Virumaa Kossuliiga ametlik mängupall on Spalding TF-1000. Vähemalt kahe (2) palli olemasolu mänguks ja mängueelseks soojenduseks tagab koduvõistkond. Kossuliiga Final-Four’i mängupallid kindlustavad korraldajad.
- Autasustamine
14.1 Lääne–Virumaa Kossuliiga võitjat autasustatakse meistrikarikaga, kolme esimest meeskonda autasustatakse lisaks medalitega.
14.2 Korraldajatel on õigus anda välja eriauhindu.
- Üldsätted
15.1 Pärast kahte loobumiskaotust kõrvaldatakse võistkond võistlustelt, mängitud mängude tulemused annulleeritakse ja järgmisel hooajal saab võistkond võimaluse mängida madalaimas liigas.
15.2 Diskvalifitseeriva vea korral jätab mängija järgmise mängu automaatselt vahele. Mängu teenindanud vanemkohtunik on kohustatud peakohtunikku kirjalikult teavitama diskvalifitseeriva vea saanud mängijast hiljemalt mängujärgsel päeval.
15.3 Väljakukohtuniku füüsilise ründamise korral karistatakse mängijat automaatse üheaastase võistluskeeluga.
15.4 Mängijate omavahelise füüsilise ründamise korral karistatakse mängijat/id automaatselt üheaastase võistluskeeluga.
15.5 Mängu teenindavad kohtunikud on kohustatud enne mängu algust kontrollima mõlema võistkonna ülesandmislehte ja 24–sekundi operaatori olemasolu.
15.6 Kui protokolli on kantud mänguõigust mitteomav mängija, siis arvestatakse reegleid rikkunud meeskonnale turniiritabelisse 0:20 kaotus ja 0 punkti.
15.7 Mänguaja muutmisest nõuetekohaselt teavitamata jätnud ja seetõttu mängu mittetoimumisel arvestatakse selle põhjustanud meeskonnale turniiritabelisse 0:20 kaotus ja 0 punkti.
15.8 Koduvõistkond peab mõlemale meeskonnale tagama väljakul soojenduse tegemiseks vähemalt 15 minutit enne ajakavas antud mängu algusaega.
15.9 Lääne-Virumaa Kossuliiga meeskonnad on kohustatud tagama mängusaalis 24-sekundi tabloo olemasolu.
15.10 Erandkorras, eriti raskete juhtumite lahendamiseks, kutsutakse kokku Lääne-Virumaa Kossuliigas osalevate meeskondade esindajate koosolek. Kui juhtum puudutab mõnda Kossuliigas osalevat meeskonda, ei osale meeskonna esindaja juhtumi arutamisel, kuid omab õigust anda omapoolseid ütlusi ja selgitusi.
15.11 Mängude toimumise algusajad on tööpäeviti kell 18.30, kuid mitte hiljem kui kell 21.00 ning nädalavahetusel kell 13.00, kuid mitte hiljem kui kell 19.00.
15.12 Kõik juhendis määratlemata küsimused lahendab nõukogu (kelle otsus on lõplik), kaasates vajadusel vaidlusalust küsimust puudutava võistkondade esindajad. Otsuseid võib teha elektrooniliselt (e-posti teel). Nõukogu on kokkuleppel koosseisus Sven Hõbemägi, Vaido Rego ja Raigo Pärs.
15.13 Kohustus on järgida riigis kehtestatud nõudeid sportimisel seoses Covid-19 pandeemiaga.